Tanrıların Konuşmaları 8: Hephaistos’la Zeus

Tanrıların Konuşmaları / Samsatlı Lukianos

8 / Hephaistos’la Zeus


Hephaistos: Nedir buyruğun, Zeus? Sen buyurdun, ben de satırımı bileyip geldim; öyle de biledim ki bir vuruşta taşı iki parça eder.

Zeus: Peki Hephaistos. Hele sen satırını kafama vur da ikiye böl.

Hephaistos: Sen beni çıldırdı sanıp da denemek mi istiyorsun ne? Gerçekten ne diliyorsan onu buyur da yapayım.

Zeus: Söyledim ya; kafamı yar. Sözümü dinlemezsen, benim öfkemin ne demek olduğunu bir daha anlarsın.¹ Ama şöyle gönlün isteyerek, hiç gecikmeden vuracaksın; yoksa ben beynimi altüst eden doğurma ağrılarından ölüyorum.

Hephaistos: Bu yaptığımız kötü bir işse, orasını sen bilirsin Zeus; ben sana söyleyeyim: keskindir benim satırım, seni öyle kan döktürmeden, Eileithyia² gibi kolay kolay doğurtmaz ha!

Zeus: Sen vur hele Hephaistos, hem de yiğitçe vur. Bundan bana ne iyilik gelecek, ben bilirim.

Hephaistos: Gönlüm hiç istemiyor, ama ne yapayım? Vuracağım. Sen bir kez buyurdun mu, başka ne gelir elden?.. Bu da ne? Silahlar kuşanmış bir kız. Doğrusu büyükmüş senin başının ağrısı. Beyin zarının altında böyle kocaman, silahlar kuşanmış bir kız dururken, doğrusu hakkın varmış öfkeli olmakta. Seninki bir kafa değil, bir ordu konağıymış da senin haberin yokmuş. Bak şimdi de sıçrıyor, savaş raksına başladı, kalkanını sallıyor, mızrağını oynatıyor, bir tanrı coşkunluğuna tutulmuş. Asıl şaşılacak şey de, bir an içinde bütünüyle güzel, çiçeği burnunda bir kız oluverdi. Gözleri tirşe, ama bu kız kısmında bir güzellik sayılır. Seni doğurtmama ödül olarak bu kızı bana ver sen; hemen nişanla bizi.

Zeus: Olmayacak şey istiyorsun, Hephaistos; o hep böyle kız kalmak niyetinde. Kuşkusuz almana benim bir diyeceğim yok.

Hephaistos: Benim de istediğim buydu işte; üst yanını sen bana bırak, kaçırırım ben onu.

Zeus: Kaçır elinden gelirse; ama bana sorarsan, sen kendini sonu gelmez bir aşka kaptırıyorsun.³


¹Hephaistos bir gün anası Hera’yı korumaya kalkmış, Zeus da kızıp onu bacağından yakalayınca gökten aşağı fırlatmış; Hephaistos bunun için topaldır.

²Eileithyia: doğurmalara bakan tanrıça.

³Zeus’un kafasından çıkan, us tanrıçası Athena’dır.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir